Optimalizácia automatickej prevodovky

Automatická prevodovka DSG
je moderná automatická prevodovka, u ktorej je hydrodynamický menič krútiaceho momentu nahradený dvoma spojkami, takže dokáže radiť bez straty výkonu. Prevodovky sú veľmi kvalitne dielensky spracované a ich poruchovosť je nízka a tuningom sa zvyšuje životnosť ďalších častí motora. Tuning DSG prevodovky nie je podmienený optimalizáciou (chiptuningom) riadiacej jednotky motora automobilu a je vhodný pre všetky automobily s automatickou prevodovkou.

 

Čo je DSG prevodovka ?
DSG prevodovka je automatická prevodovka, ktorá je už v dvoch typoch prevedení. Medzi straší a novšie DSG prevodovkou existujú rozdiely v konštrukcii a prevažne v chladení. U starších typov (DSG6) je k chladenie prevodovky využitá olejový kúpeľ. Olej je v tomto prípade účinný pre chladenie, však kladie odpor, ktorý je samozrejme stratou energie a to ide na úkor vyššej spotreby paliva. Čo sa týka prevodovky DSG7 (sedemstupňová prevodovka), tak tu je kombinovaná spotreba pri benzínových motoroch udávaná dokonca nižšia, než u manuálnej prevodovky. U naftových motorov je spotreba uvádzaná takmer rovnaká, alebo len nepatrne vyššia vďaka konštrukcii, kde nie je potrebné oleja na chladenie prevodovky.

 

Konštrukcia prevodovky DSG
DSG sa skladá z dvoch čiastkových prevodoviek. Obe čiastkové prevodovky sú konštruované ako mechanické prevodovky a každej z nich patrí jedna viaclamelová spojka. Obe spojky pracujú v špeciálnom oleji pre automatické prevodovky DSG. Sú ovládané z mechatroniky a spínajú a rozopínajú podľa toho, aký rýchlostný stupeň má byt zaradený. Prvý spína stupňa 1,3,5, (7) a spätný chod a druhá spína 2, 4, a 6. stupeň. Vždy je teda činná jedna prevodovka a v druhej je už zaradený rýchlostný stupeň, ale spojka nie je zapnutá.

 

Fabrický “problém” DSG – podtáčanie
Fabrický softvér má špecifiká, ktoré nie každému majiteľovi vozidla vyhovujú. Medzi nepríjemné vlastnosti patrí napríklad automatické preraďovanie rýchlostných stupňov v manuálnom režime. Úpravou softvéru je možné dosiahnuť aby prevodovka nepreraďovala, a motor je tak možné vytočiť na maximálne otáčky.
Medzi ďalšie špecifické vlastností hlavne pri kombinácií s motormi TDI je podtáčanie motora. Fabrický softvér udržuje príliš nízke otáčky motora v režime jazdy ustálenou rýchlosťou, ale aj pri zrýchľovaní, nezriedka pod 1500 ot/min. Tento jav značne skracuje životnosť dvojhmotného zotrvačníka, ktorého výmena sa radí medzi finančne náročnejšie úkony. Napríklad prevodovka pri mestskej jazde dokáže zaradiť piaty, v niektorých prípadoch až šiesty prevodový stupeň.
Po úprave softvéru je pri jazde v meste zaradený maximálne štvrtý prevodový stupeň.

 

Cenu za optimalizáciu automatickej prevodovky vášho vozidla si môžete vyžiadať cez náš Kontaktný formulár 

 

 

AUTOCHIPTUNING.SK ©
Back to top