Čo treba vedieť

Čo treba vedieť pred úpravou ? 

 

Možnosti úprav motorov:

 

Hladké dieselové motory – 1.9 SDI a 2.0 SDI
Jedinými výnimkami VW Group sú motory 1.9 SDI a 2.0 SDI. Na hladkých diesloch, podobne ako aj na atmosférických benzínových motoroch, buď úprava nie je možná alebo je hodnota po úprave príliš blízka sériovým hodnotám.
Atmosferické benzínové motory
Nárast výkonu nie je veľmi zaujímavý, ale v prevádzke je zvýšenie výkonu citeľné. Spôsobuje to najmä zvýšenie a posun krútiaceho momentu k nižším otáčkam. Auto je silnejšie a má lepšiu akceleráciu hlavne pri nižších prevodových stupňoch. Numericky je zvýšenie výkonu asi o 1-10 % zo sériovej hodnoty. Turbodiesely sú konštruované s takými rezervami, že pokiaľ nie je riadiaca jednotka výrobcom blokovaná, môžete si pokojne k pôvodnému výkonu po úprave pripočítať 15-23 % výkonu navyše.
Turbo benzínové motory alebo kompresory
Nárast výkonu je zaujímavý. Nárast výkonu je výrazný na všetkých prevodových stupňoch. Spôsobuje to najmä zvýšenie a posun krútiaceho momentu k nižším otáčkam. Auto má lepší priebeh výkonu a  lepšiu akceleráciu.
Hybridné benzínové motory
Vývoj nezastavíte. Automobily s hybridným benzínovým, ba dokonca už aj s hybridným dieselovým pohonom, budeme nachádzať na našich cestách čoraz častejšie. V súčasnosti sa hybridným automobilom chiptuningové firmy zatiaľ príliš nevenujú. V prípade, že vlastníte hybridný automobil kontaktujte nás na stach@autochiptuning.sk
Benzínové motory s LPG splynovačom
Nárast výkonu nie je príliš numericky zaujímavý. Majiteľ, ktorý svoj automobil dobre pozná, po úprave zistí, že auto zospodu zrazu ožilo. Nárast výkonu je výrazný najmä na prvých troch prevodových stupňoch. Spôsobuje to zvýšenie a posun krútiaceho momentu k nižším otáčkam. Auto je silnejšie a má lepšiu akceleráciu.
Turbo dieselové motory
Vo väčšine prípadov, ak sa povie chiptuning, myslí sa chiptuning turbodieselových motorov. Optimalizácia výkonu sa aplikuje najčastejšie na Turbo dieselové motory

 

Čo treba vedieť po úprave ? 

 

Pre správne fungovanie vozidla po vykonaní optimalizácie riadiacej jednotky motora odporúčame dodržiavať určité pravidlá. Tieto pravidlá platia aj pre všetky automobily so sériovou riadiacou jednotkou bez úpravy, s chiptuningom však dvojnásobne.

 

Po optimalizácií dodržiavajte:

 

  • Dodržujte pravidelné výmeny oleja a používajte iba kvalitné mazivá osvedčených výrobcov. V žiadnom prípade neprekračujte intervaly výmeny oleja.
  • Pravidelne vykonávajte výmeny vzduchového filtra pri každej výmene oleja.
  • Tankujte kvalitné palivo u preverených čerpacích staníc, v prípade benzínových automobilov vždy najmenej s oktánovým číslom určeným pre dané vozidlo.
  • Pravidelne kontrolujte stav chladiacej kvapaliny a udržujte jej množstvo v optimálnom stave.
  • Nejazdíte s vozidlom neustále na plný výkon s pedálom plynu na podlahe, ale využívajte ho krátkodobo popr. pri predbiehaní.
  • Nevyužívajte zvýšený výkon, kým motor nebude zohriaty na prevádzkovú teplotu.
  • Vyvarujte sa častému rozjazdenie na plný výkon.
  • Pravidelne kontrolujte tlak vzduchu v pneumatikách pre docielenie optimálnej spotreby a jazdných vlastností.
  • Po dlhotrvajúcej agresívnejší jazde doprajte vozidlu niekoľkominútovú pokojnejšie jazdu pre dochladenie turbodúchadla.
  • Najmä pri benzínových motoroch kontrolujte stav zapaľovacích sviečok a káblov.

 

Odporúčame pozrieť aj:
– Meranie výkonu
– Chiptuning u nás
– Spotreba
– Často sa pýtate

 

AUTOCHIPTUNING.SK ©
Back to top